Що таке смарт-контракти простими словами: розробка і застосування, переваги і недоліки + перспективи смарт-контрактів

342

Здрастуйте! у цій статті ми поговоримо про смарт-контракти.

Блокчейн-технології все глибше проникають в наше життя. Почалося все зі звичайного виклику суспільству і створення нової платіжної системи. Але вже зараз на блокчейне створюється багато цікавих проектів, які можуть зробити наше життя кращим. Про одну з таких технологій я і хочу вам розповісти. З цієї статті ви дізнаєтеся, що таке смарт-контракти, навіщо вони потрібні, як з ними працювати і які перспективи їх розвитку. 

Що таке смарт-контракти простими словами

смарт-контракти — це комп’ютерний алгоритм, призначений для укладення і підтримки комерційних контрактів в технології блокчейн.

Простою мовою, смарт-контракти-це угода, записана через блокчейн, умови якої неможливо порушити. Все заздалегідь прописується в угоді між сторонами. Після цього перевіряється виконання заданих умов. І якщо все правильно, угода вважається дійсною. Якщо була якась помилка, і один з учасників щось не виконав, контракт відразу ж анулюється.

Перша країна, яка офіційно впровадила смарт-контракти-білорусь.

Смарт-контракти-цікавий і перспективний інструмент. Він конкурує відразу з двома великими сферами: надання гарантій і страхування. Якщо контракти вийдуть в маси, і компанії почнуть їх активно використовувати, то цей бій буде виграно, навіть не розпочавшись. Гарантії та страхування обходяться занадто дорого. А якщо буде автоматична система, яка дозволяє все контролювати з мінімальними вкладеннями, старим способам доведеться піти.

Але поки це питання далекого майбутнього. Не всі готові застосовувати нові моделі укладення угод. Хтось боїться, що партнери його не так зрозуміють. Хтось не зовсім розуміє, як правильно потрібно працювати зі смарт-контрактами. А деякі і зовсім вважають їх чимось ненадійним. Але з часом, коли сервіс буде доопрацьований і почне активно впроваджуватися в повсякденний бізнес, смарт-контракти повинні захопити ринок.

Як виникли смарт-контракти

Ідея смарт-контрактів виникла ще в 1994 році. Нік сабо придумав концепцію, але у нього не вистачило ресурсів, щоб реалізувати її. Але саме його прийнято вважати засновником індустрії смарт-контрактів.

Практично реалізувати всі задумки ніка можна було тільки в 2008 році з появою біткоіни і блокчейна. Але тоді на цю “іграшку” ще ніхто не звернув уваги. А даремно.

Користувачі біткоіни хотіли реалізувати на своєму майданчику систему розумних контрактів. у них не вийшло це зробити. Так що проект був відкладений аж до 2013 року. Тоді засновник журналу bitcoin magazine віталік бутерін прийшов до висновку, що технологію блокчейн можна використовувати не тільки в криптовалюта. Так з’явилася монета ethereum і перші смарт-контракти.

Концепція була в наступному: можна створювати будь-які операції на новій платформі. головне, щоб умови були зрозумілі і описані математичною мовою.

Потім ця концепція ще якийсь час доводилася до розуму і постала у фінальній версії на суд громадськості. Смарт-контракти ефіру стали першими, які в точності зробили те, що описував нік сабо ще в 1994 році.

Криптовалюти зі смарт-контрактами

Крім ефіру, смарт-контракти ввели і інші криптовалюти. Серед них:

 • форкі (окремі гілки) біткоіни — super bitcoin, bitcoin god.
 • neo — китайський аналог ефіру. Криптовалюта ідентичні практично у всьому, але neo, крім основного функціоналу, дозволяє ще працювати з популярними мовами програмування на зразок java, python, go.
 • nxt — криптовалюта з можливістю вибору смарт-контракту з шаблонів. Поки їх дуже мало, але в майбутньому планують розширюватися і додавати функцію кастомізації контрактів.
 • cardano — криптовалюта, яка позиціонується як «блокчейн третього покоління». Смарт-контракти практично нічим не відрізняються від ефіріума.
 • sawtooth — новий проект, який з’явився в кінці 2018 року. Підтримує розумні контракти на мові solidity.

Незважаючи на велику кількість конкурентів, ethereum все ще залишається головним в індустрії розумних контрактів. Реальних конкурентів, які могли б похвалитися капіталізацією, довірою інвесторів і користувачів, все ще не придумали. Чи зможе ефіріум знайти собі конкурента, або творці криптовалюта на ico так і будуть даремно розповідати про те, що вони змістять з ринку ethereum, покаже час.

Принципи роботи розумних контрактів

Перш ніж говорити про принципи роботи смарт-контрактів, потрібно зрозуміти одну річ:

Транзакція в блокчейне-це не тільки переказ грошей з одного гаманця в інший. Це передача інформації або вчинення якоїсь дії.

Тепер про те, як працюють смарт-контракти:

 1. користувач складає контракт і завантажує його в систему.
 2. контракт посилають в мережу.
 3. велика мережа комп’ютерів (ноди), які підключені до системи, перевіряють цей контракт.
 4. якщо все правильно, то вони відправляють його на виконання.
 5. програмне забезпечення, яке лежить в основі контрактів, відстежує виконання операції.
 6. умови контракту зависають в системі. Але це простіше розповісти на прикладі. Ви хочете отримати акції і розплатитися грошима. У контракті це прописано. Тепер ваші гроші зависають в системі, ви не можете нічого зробити. Вам продають акції, які система також приймає і залишає у себе.
 7. якщо все правильно, то обидві сторони отримують те, що прописано в умовах контракту. У нашому прикладі-покупець отримує акції, а продавець — гроші.
 8. контракт вважається виконаним.

Для того щоб отримувати зовнішні дані і порівнювати їх з умови контракту, є спеціальні програми — оракули. причина їх появи-в блокчейне немає багатьох даних, таких як курси валют, платежів, статусу робіт і так далі. Ethereum найчастіше користується oraclize.

Головне в цій схемі-підтвердження інформації від усіх учасників мережі. Блокчейн-відкрита система, де кожен може отримати доступ до всіх даних. І при перевірці нодами вони звіряються зі своїм алгоритмом, шукають, чи все було зроблено, і якщо більшість проголосувала «за», контракт буде виконаний.

Така перевірка дозволяє виключити всі уразливості всередині системи. Якщо при одиничній перевірці можливі збої і грав би свою роль людський фактор, то при масовій перевірці всіма машинами ймовірність помилки прагне до 0. Єдиний випадок, коли блокчейн може дати збій — уразливість на 51%. Це якби одна людина або якась компанія володіла більше половиною потужності всієї мережі. Але для цього потрібні величезні ресурси, яких немає ні у кого в світі.

Переваги та недоліки смарт-контрактів

Смарт-контракт, як і будь-який продукт, мають свої переваги і недоліки.

поговоримо спочатку про плюси:

 • надійність. незважаючи на те, що комп’ютерні програми мають свої слабкі місця, блокчейн зараз — найнадійніший спосіб роботи з даними.
 • незалежність. не потрібні треті особи, які будуть контролювати угоди.
 • відкритий доступ до інформації. по-перше, це публічність, яка потрібна багатьом фінансовим сферам, а по-друге, дані зберігаються на безлічі комп’ютерів відразу, тому знищити їх просто неможливо.
 • економія грошей і часу. виключаючи посередників, ми вже економимо значну частину бюджету і часу на постійне узгодження. Але і самі транзакції в системі коштують дешево.
 • точність. при написанні контрактів практично виключається людський фактор. Є тільки програміст, але його роботу можна проконтролювати в тестовій версії.

плюси дійсно вагомі. Але недоліки теж істотні:

 • лінійність. смарт-контракти можуть працювати тільки з простими речами, у яких є заздалегідь задані умови, від яких не можна відступати.
 • слабке регулювання. немає екосистеми, яка могла б дозволити смарт-контрактам стати повноцінним інструментом. Це не юридичний документ, він не має сили. Держава не визнає смарт-контракт як повноцінний договір.
 • помилки і баги. це відразу два мінуси. Якщо контракт написаний неправильно, його не можна змінити, доведеться створювати новий. А інструмент не до кінця вивчений, тому баги теж доведеться постійно тестувати.
 • повільна робота. більшість криптовалют не можуть похвалитисяШвидкою передачею інформації. Швидкість передачі транзакцій ефіру – 20 штук в секунду. Думаєте, це багато? visa проводить 24 000 операцій в секунду.

Глобальні недоліки смарт-контрактів теж є. Але вони стосуються соціальних та економічних сфер, а не роботи продукту. Ось пара прикладів:

 • повне витіснення з ринку окремих сфер. це призведе до того, що страхування і банківські гарантії стануть менш вигідними, компанії почнуть закриватися, а альтернативи цьому ринку, з точки зору робочих місць і взаємодії з людьми, поки немає.
 • смарт-контракти можуть бути об’єктом впливу ззовні. як і будь-яка комп’ютерна система, вона має свої уразливості, навіть незважаючи на стабільність роботи. Ми вже говорили про уразливість 51%, і зараз над цим активно думають, адже в один момент все-таки може виявитися така ситуація, коли в руках людини або компанії буде доступ до цілого токену.

Незважаючи на всі розмови про те, що смарт-контракти — це прорив, який повністю змінить наше майбутнє, зараз вони далекі від досконалості. Законодавче регулювання-головна проблема, яку потрібно якось вирішувати. Але компанії, які займаються розробкою блокчейн-проектів, взагалі ніяк не можуть впливати на політичну систему країни. Тому залишається сподіватися, що через кілька років країни почнуть приходити до того, що блокчейн-сфера — майбутнє. І коли-небудь влада знайде спосіб контролювати її, не змінюючи принципів роботи.

Види смарт-контрактів

Смарт-контракти класифікує за ступенем автоматизації. Всього три види:

 1. повністю автоматизовані. ніяких письмових документів не зберігається.
 2. частково автоматизовані , коли зберігається тільки письмова копія контракту.
 3. частково автоматизовані , коли всі документи зберігаються в письмовому вигляді, а смарт-контракт-всього лише інструмент для контролю.

На практиці найчастіше застосовують саме третій варіант. Це пов’язано з тим, що сфера розумних контрактів на законодавчому рівні погано регулюється, а договори в такому вигляді не матимуть юридичної сили, якщо їх не зафіксувати на якомусь носії.

Та й звертатися до суду з комп’ютерним кодом буде проблематично. У будь-якому випадку будуть потрібні письмові документи і підтвердження.

Де застосовуються смарт-контракти

Поки ще смарт-контракти не отримали належної уваги з боку великих компаній і фірм у фінансовому та юридичному полі. Інструмент новий, не всі йому довіряють, а ті, хто вірить в успіх, все ще може сумніватися, адже історій про те, як шахраї отримали величезні суми через уразливість блокчейна, в мережі не один десяток. Смарт-контракти використовують лише ті, кому потрібно виконання якихось простих умов, або ті, хто працює з технологією блокчейн.

Найзручніша ніша для використання смарт-контрактів-залучення коштів у власний проект.

Дуже просто створювати контракти для інвестування. Можна задавати лінійні умови, які програма буде автоматично запам’ятовувати і виконувати. Смарт-контракти зараз активно використовують при ico (попередньому випуску криптовалют).

Програма сама запам’ятовує інвесторів, нараховує їм “акції” на необхідну суму і веде всю бухгалтерію. А кожен учасник в системі отримує можливість продавати і купувати акції у інших. А ще це хороший захист від внутрішнього шахрайства з боку компанії. В інтерфейсі смарт-контрактів неможливо випустити додаткові акції або продати щось за зниженою ціною. Таку машину важко обдурити, а публічність даних і транзакцій робить всі спроби безглуздими.

рекомендуємо прочитати: заробіток на акціях: де купити цінні папери, як отримувати з них дивіденди + в які акції краще інвестувати.

Менш популярні смарт-контракти в інших нішах: створення і розподіл грошей в гаманцях з декількома власниками; в лотереях; казино; при впровадженні нових фінансових інструментів; при укладанні парі (якщо програма може проконтролювати умови) і т.д. Практично всю фінансову сферу можна автоматизувати за допомогою смарт-контрактів.

Смарт-контракти можна використовувати для чесних фінансових пірамід і мережевого бізнесу. Якщо, звичайно, слово “чесність” тут, взагалі, застосовується. Система автоматично запам’ятовуватиме вклади, а потім зараховуватиме гроші первісному клієнту, який приведе інших. Це полегшує бухгалтерію для компанії, а вкладників захищає від того, що в один момент всі гроші просто випаруються.

Смарт-контракти надають гарантії кінцевим користувачам. Це програма, яка не може збанкрутувати, захворіти, виїхати в іншу країну, і з нею не може трапитися якась біда. Якщо в контракті не буде якогось несподіваного повороту, всі можуть подивитися, де знаходяться їхні гроші і який результат вони можуть отримати від своїх дій.

Як створити смарт-контракт

Смарт-контракти пишуться за допомогою мов програмування. Вам потрібно спочатку вибрати систему, в якій ви пишете (криптовалюта), а потім дізнатися, як там створюються контракти, якою мовою і в якому інтерфейсі. Якщо ви розбираєтеся в цьому, можете зробити самостійно, але якщо не впевнені в своїх силах, краще найняти програміста на аутсорсі.

Смарт-контракти ethereum складаються на мові solidity, в інтерфейсі програми remix. Розробники рекомендують заливати написаний контракт на тестову версію, щоб протестувати стабільність роботи і знайти баги.

Розумні контракти лінійні, тому найчастіше пишуться за допомогою змінних» if — then «(якщо — то) і» when — do ” (коли — зробити). Давайте розберемо це на популярному прикладі, який найчастіше озвучують при описі смарт-контрактів. Є торговий автомат. Ви опускаєте в нього монету. Запускається наступний цикл: якщо ви опустили монету, то отримуєте можливість вибрати товар. Коли ви вибрали товар-зробити так, щоб товар впав покупцеві. Приблизно така логіка діє в смарт-контрактах.

Ось приклад смарт-контракту:

На сайті etherscan.io є багато джерел для створення смарт-контрактів-тисячі прикладів того, як можна зробити. Вони придатні для того, щоб зрозуміти логіку побудови контрактів і роботи за шаблонами.

У 2017 році запустили проект etherparty, який замислювався як засіб для початківців програмістів, щоб вони могли писати свої контракти. Але він не вийшов таким, як замислювався, ввів свої токени, і основної мети так і не досяг.

Перспективи смарт-контрактів

З криптовалютою в найближчому майбутньому все дуже складно. З одного боку, криптовалюта-перспективний інструмент, і всі прекрасно це розуміють. Але з іншого, держави хочуть контролювати крипту. У найближчому майбутньому, всім кріптовалютние інструменти не будуть активно впроваджуватися в сфери бізнесу. Поки до цього інструменту немає належної довіри. І для цього є привід. У мережі можна знайти величезну кількість історій про те, як уразливості в кріптовалютной системі приносили величезні збитки компаніям.

Якщо ми говоримо про більш далеке майбутнє, то сфери застосування смарт-контрактів досить широкі:

 • вся фінансова сфера.
 • найбільш прості області юриспруденції.
 • логістика.
 • будь-які вибірки.
 • ідентифікації.
 • та інші сфери, в яких можна складати прості контракти.

Розумні контракти все ще не пристосовані для того, щоб їх активно впроваджували в багатьох сферах. Механізм створення занадто лінійний, результат виходить трохи незграбним, але якщо розробникам вдасться зробити так, щоб можна було задавати плаваючі умови і змінні, то інструмент можна активно використовувати на ринку. а поки цього немає, розумні контракти так і будуть лише інструментом для деяких угод.

смарт-контракт – вже не новий, але все ще не до кінця освоєний інструмент. Він дає можливість укладати угоди не залучаючи посередників. За допомогою смарт-контрактів можна контролювати умови виконання угоди і не робити помилок. Інструмент можна впроваджувати в багато сфер, які вимагають постійного нагляду за виконанням зобов’язань і звіркою завдань. Можливо, вже через пару років розумні контракти почнуть витісняти з ринку страхові компанії і банки, що надають гарантії.