Для забезпечення роботи суперкомп’ютера el capitan потрібно 28 тис.тонн води і 35 мвт енергії

26

До моменту введення в експлуатацію в 2023 році суперкомп’ютер el capitan на базі amd epyc zen4 і radeon instinct, як очікується, матиме найвищу в світі продуктивність — більше 2 ефлопс. А це означає, що йому будуть потрібні гігантські потужності для живлення і охолодження. Ліверморська національна лабораторія (llnl), в якій і буде працювати el capitan, поділилася подробицями про масштабний проект, покликаний забезпечити hpc-центр необхідною інфраструктурою.

В основі плану модернізації лежить проект exascale computing facility modernization (ecfm) вартістю близько $100 млн.в його рамках буде оновлена вже існуюча в llnl інфраструктура. Для реалізації проекту необхідно отримати дуже багато дозволів від місцевих регуляторів і дуже тісно взаємодіяти з місцевими постачальниками електроенергії. Тим не менш, llnl заявляє, що проект «майже готовий», за деякими оцінками — на 93%. Функціонувати нова інфраструктура повинна з травня 2022 року (з випередженням графіка).

Сам проект стартував ще в 2019 році і, згідно з планами, повинен бути повністю завершений в липні 2022 року. У його рамках модернізують територію центру, введеного в експлуатацію в 2004 році, загальною площею близько 1,4 га.якщо раніше центр, в якому працювали системи на зразок кращого для 2012 року суперкомп’ютера sequoia (нині виведеного з експлуатації), забезпечував подачу до 45 мвт, то тепер інфраструктура розрахована вже на 85 мвт.

Звичайно, навіть для el capitan такі потужності будуть надлишкові — очікується, що суперкомп’ютер буде споживати близько 30-35 мвт. Однак llnl заздалегідь думає про» життєзабезпечення ” наступника el capitan. Наступний суперкомп’ютер планується ввести в експлуатацію до того, як його попередник буде відключений в 2029 році. Крім того, для нової системи буде потрібно установка декількох 3000-тонних охолоджувачів. Якщо раніше загальна ємність системи охолодження становила 10 000 т води, то тепер вона виросте до 28 000 т.

Якщо ви помітили помилку — виділіть її мишею і натисніть ctrl+enter. / можете написати краще? ми завжди раді авторам.