Китайська ракета для польотів на місяць і марс буде запущена в 2028 році

55

В кулуарах авіасалону airshow china 2021 в місті чжухай південнокитайської провінції гуандун відповідальний представник космічної галузі кнр повідомив, що нова китайська ракета-носій надважкого класу буде запущена через сім років. Це проект рн “чанчжен-9” (cz-9), який буде здатний доставляти до місяця 50 тонн корисного навантаження і 44 тонни до марса. Також “чанчжен-9” стане ключовою для створення російсько-китайської місячної бази до 2035 року.

Ракета-носій “чанчжен-9” давно планувалася як відповідь на розробку spacex starship. Вони будуть виводити порівнянні обсяги корисного вантажу як на низьку навколоземну орбіту (до 150 тонн), так і до місяця, і далі в космос. Але плани по китайському “сверхтяжу «були відсунуті, зокрема, через труднощі з розробкою нинішнього лідера-рн» чанчжен — 5” (25 т на ноо). Ракета-носій “чанчжен-5”, яка виконала успішні місії з доставки марсохода і проб грунту з місяця, введена в експлуатацію на два роки пізніше розрахункового часу.

Судячи з усього, остаточне затвердження «чанчжен-9» відбулося минулої зими, хоча джерела продовжують плутатися в конфігурації ракети. Інформація про проект суперечлива і достовірних даних по ньому немає. Згідно з останньою інформацією, перший ступінь “чанчжен-9” буде озброєний двигунами yf-130 тягою 490 тс. У неповній конфігурації прототип двигуна випробуваний в березні цього року. До кінця року його випробують з усіма системами разом.

Другий ступінь рн» чанчжен-9 ” будуть приводити в рух двигуни yf-90 тягою 220 тс. Прототип двигуна завершили виготовляти минулого місяця і планують випробувати також до кінця поточного року. Попутно йде збірка корпусу ракети, і в серпні було зварено опорне кільце першого ступеня діаметром 9,5 м.раніше розглядався варіант створення проміжної ракети-носія — проект «921», який був би в два рази легше «чанчжен-9», але на вже випробуваних життям двигунах. Тепер же складається ситуація, що проект “чанчжен-9” стане єдиним і основним.