Реліз операційної системи windows 11: що нового і чи варто оновлюватися

75

Анонсована в середині року windows 11 влаштувала чималий переполох в мережі, але при цьому викликала нерозуміння серед багатьох користувачів по софтверного гіганта. Вони резонно задавалися питанням: навіщо випускати чергову ос, та ще й в такому поспіху, коли є перевірена часом і широко затребувана на ринку «десятка»?

У самій microsoft необхідність розробки нової системи аргументували змінами, що відбулися через пандемію коронавірусу практично в усі сферах життя: люди стали частіше використовувати комп’ютер для вирішення повсякденних і ділових завдань, проводити більше часу в глобальній мережі, грати з друзями, влаштовувати колективні онлайн-зустрічі, відеоконференції та наради. Все це, за словами редмондської корпорації, істотно змінило роль пк в сучасному світі і спонукало компанію до створення windows 11 — платформи, яка повинна зробити взаємодію з комп’ютером більш зручним і комфортним. Для реалізації цієї мети microsoft в черговий раз перекроїла інтерфейс своєї ос і внесла в неї безліч змін. Частина з них, на наш погляд, заслуговує схвалення, а інша частина — суворої критики. Нижче представлений список найбільш значущих нововведень, які для повноти картини ми забезпечили скріншотами, коментарями та експертними оцінками за п’ятибальною шкалою.

Оцінка 3dnews:

Коментар: системні вимоги є скоріше надуманими, ніж обґрунтованими.

З анонсом windows 11 компанія microsoft переглянула системні вимоги нової ос і серйозно закрутила гайки щодо не найсучасніших пристроїв, чим викликала чимало збурень в призначеному для користувача середовищі. Якщо колишні версії windows, нехай і з втратою в продуктивності, можна було розгорнути практично на будь-яких машинах, то тепер серед іншого для установки системи в комп’ютері повинен бути криптографічний модуль trusted platform module (tpm) 2.0, а материнська плата повинна володіти підтримкою uefi і функцією безпечного завантаження системи secure boot. За запевненням microsoft, без цих апаратних компонентів ніяк не обійтися, так як вони потрібні для забезпечення максимальної безпеки платформи, а також сумісності з сучасними засобами шифрування і аутентифікації. Все це було б схоже на правду, якби не одна маленька, але важлива деталь: скориставшись нехитрим трюком з правкою реєстру windows 11, обмеження можна легко обійти. А це означає, що ніяких жорстких прив’язок до tpm, uefi і secure boot не існує — система відмінно функціонує і на старому обладнанні. Навіщо і з якою метою microsoft вирішила створити користувачам проблеми на рівному місці — рішуче незрозуміло.

Оцінка 3dnews:коментар: встановити і налаштувати windows 11 стало простіше.

При підготовці windows 11 до випуску програмісти microsoft переробили безліч компонентів ос, в тому числі установник платформи — він отримав нове оформлення і ряд додаткових функцій. Тепер в процесі інсталяції системи можна додати другу розкладку клавіатури, налаштувати обліковий запис і параметри конфіденційності, перевірити доступні оновлення, включити резервне копіювання файлів в хмарне сховище onedrive і вказати сферу застосування комп’ютера (розваги та ігри, бізнес, освіта, творчість та інше) для створення відповідного профілю користувача. Також доступна можливість відновлення налаштувань windows 11 з раніше синхронізованих з onedrive резервних копій. Все це дозволяє конфігурувати систему ще на етапі установки ос і отримати готове до використання робоче оточення.

Оцінка 3dnews:коментар: у користувача повинен бути вибір, а його немає.

З випуском windows 11 компанія microsoft виключила з редакцій ос для домашніх користувачів можливість створення локального облікового запису — відтепер в обов’язковому порядку потрібно використовувати існуючий microsoft account identity (msa) або реєструвати новий. Як наслідок, для установки і завершення настройки системи тепер необхідно підключення до інтернету. Зрозуміло, що таким чином софтверний гігант прагне втягнути в екосистему своїх сервісів якомога більше користувачів, але залишати їх без можливості вибору — на наш погляд, не найкраще рішення.

Оцінка 3dnews:коментар: нове-це добре забуте старе.

Наймасштабнішим змінам в windows 11 піддався користувальницький інтерфейс системи, в стилістиці якого стали переважати округлі форми з так званої «ширяє» компонуванням елементів дизайну. Виглядає свіжо і ефектно, але ніяких новацій в цьому немає: ті ж округлені кути вікон додатків ми могли спостерігати ще двадцять років тому в windows xp.

Оцінка 3dnews:коментар: стало красивіше, але не більше того.

Дійшли руки у розробників windows 11 і до панелі повідомлень. Якщо в “десятці” вона була виконана у вигляді виїжджає і перекриває добру частину робочого столу монолітної панелі, то в одинадцятій версії платформи даний елемент об’єднаний з календарем і представлений у форматі розрізнених інформаційних блоків, які при необхідності можна згортати з метою економії екранного простору. Для налаштування повідомлень передбачено відповідне меню в параметрах ос і модуль “фокусування уваги”, що дозволяє задавати список пріоритетів і різні правила для демонстрованих повідомлень.

Оцінка 3dnews:коментар: нововведення на любителя; дуже багато недоробок.

Найпомітніша зміна в windows 11-розташовані по центру значки додатків в панелі завдань. Сама панель закріплена в нижній частині екрана, і розмістити її збоку або вгорі екрану неможливо. Також не можна змінити розмір значків, відключити угруповання вікон і закріплювати в панелі ярлики програм перетягуванням миші. Більш того, у панелі відсутня звичне контекстне меню для швидкого виклику диспетчера завдань (для доступу до цього меню тепер доводиться клікати правою кнопкою миші по кнопці «пуск» із зображенням логотипу windows), а функція перетягування файлів в запущені програми через панель завдань просто не працює. Список недоліків величезний. Добре хоч, що залишили можливість вирівнювання значків по лівому краю і повернення до традиційного варіанту панелі завдань.

Оцінка 3dnews:коментар: стало простіше, але практичності не додалося.

У microsoft стало традицією з кожним релізом нових версій windows переробляти меню»пуск”. Здавалося б, пора вже пошкодувати користувачів, зупинитися і перестати експериментувати — ан ні! у windows 11 вирізали з меню «пуск» живі плитки (дуже зручні, до речі), замінили їх статичними значками, додали поле пошуку, а звичний список встановленого в системі по сховали за кнопкою «всі програми». Відмова від динамічних елементів і плиткового інтерфейсу modern ui в компанії пояснили появою підтримки віджетів (про них мова нижче). Так собі аргумент, якщо чесно.

Оцінка 3dnews:коментар: корисна функція, особливо для тих, хто працює з безліччю програм одночасно.

Завдяки новим функціям snap layouts і snap group в windows 11 з’явилася можливість зручно розташовувати вікна додатків і оптимізувати простір екрану. Для цього необхідно в заголовку вікна навести курсор миші на клавішу» розгорнути ” і затримати його на секунду — в результаті відобразиться меню з доступними макетами розкладки програм на робочому столі. Таким чином можна розділити екран на кілька областей і використовувати кожну з них для розміщення вікон так, щоб вони завжди були на виду. При цьому розмір областей можна регулювати, перемикаючи тим самим фокус уваги з однієї програми на іншу.

Оцінка 3dnews:коментар: ідею зі скороченням числа пунктів меню можна визнати вдалою.

Позитивні зміни торкнулися контекстного меню провідника windows 11. Тепер в них відображаються тільки ключові команди, а найбільш часто використовувані функції («вирізати», «вставити», «копіювати», «перейменувати», «видалити» і так далі) винесені в окрему міні-панель, пристебнуту до контекстного меню. Для доступу до повного списку команд передбачений пункт «показати додаткові параметри», при виборі якого відкривається класичне контекстне меню.

# віджети

Оцінка 3dnews:коментар: мало налаштувань, убогий набір інформаційних карток.

У windows 11 повернулися віджети-мініатюрні додатки, що відображають різні актуальні для користувача відомості, будь то інформація про погоду, події в світі, фінансові новини або щось інше. Щось подібне ми вже бачили в windows vista / 7. Тепер же microsoft переглянула концепцію віджетів і реалізувала їхФорматі персоналізованої стрічки, автоматично підлаштовується під інтереси власника пк. Як джерело контенту виступає портал msn.com, а для налаштування інформаційних карток використовується прив’язаний до облікового запису користувача сервіс microsoft start. Віджетів сторонніх розробників в windows 11 немає, хоча раніше компанія заявляла про намір відкрити відповідний api для розробників. Поки ж асортимент доступних міні-додатків вкрай невеликий.

Оцінка 3dnews:коментар: нову бізнес-модель магазину додатків можна тільки привітати.

В процесі робіт над новою системою microsoft внесла значні зміни в магазин додатків, зробила його більш відкритим і привабливим для сторонніх розробників. Компанія дозволила розміщувати в microsoft store будь-який софт, будь то класичні продукти для windows, прогресивні веб-додатки (progressive web app, pwa) або універсальні програми universal windows app (uwp), відкрила свій майданчик для альтернативних маркетів, дала добро на розміщення сторонніх веб-браузерів з власними движками, а також скасувала комісію, що стягується з виробників програмної продукції. Такі кардинальні зміни заслуговують позитивної оцінки і ставлять microsoft store на сходинку вище конкурентів.

Оцінка 3dnews:коментар: windows 11 повною мірою розкриває потенціал пристрою для ігор.

Серйозним козирем windows 11 в боротьбі за користувацьку аудиторію є нові можливості для ігрових розваг. Для завзятих геймерів microsoft реалізувала підтримку directx 12 ultimate і технології auto hdr, що активує режим high dynamic range в іграх, які спочатку його не підтримують. Ще однією особливістю ос є підтримка функції directstorage, яка дозволяє використовувати ресурси високошвидкісних накопичувачів nvme ssd для прискорення завантаження ігор і зниження навантаження на процесор. Крім того, в рамках підписки game pass користувачам windows 11 надається доступ більш ніж до 100 ігор різних жанрів.

Оцінка 3dnews:коментар: від проведеної оптимізації системи дійсно є ефект, хоч і незначний.

Ще одна гордість розробників windows 11 — підвищені швидкість і чуйність ос. Домогтися цього вдалося за рахунок поліпшень системних компонентів платформи. Зокрема, фахівці microsoft допрацювали підсистему управління ресурсами (у неї з’явилися нові рівні пріоритету для активних і фонових процесів), оптимізували виклики апаратних компонентів і взаємодію з пам’яттю, переглянули алгоритми обробки ключових потоків даних, а також реалізували нові методи компресії, що дозволили скоротити загальний час використання накопичувача операційною системою. За запевненнями представників компанії, перераховані зміни забезпечили нехай і незначний, але все ж приріст продуктивності і автономності пристроїв під управлінням нової ос. І в цих заявах є частка істини: в нашому випадку, наприклад, windows 11 відмінно прописалася на ноутбуці 10-річної давності sony vaio vpc-y11m1r/s (1,3-ггц процесор intel su4100, 8 гбайт озу, ssd, інтегроване відео intel gma x4500mhd) і за загальними враженнями (в тому числі за візуальними спостереженнями) працює трішки швидше встановленої раніше windows 10. Ця різниця ледве вловима, але все ж вона є.

Оцінка 3dnews:коментар: у корпоративному середовищі teams зумів знайти свою аудиторію, а ось спроба microsoft здійснити експансію і вийти в консьюмерський сегмент ринку виглядає вельми сумнівною, особливо при наявності таких сильних гравців як whatsapp і telegram.

З поширенням коронавірусної інфекції та вимушеною ізоляцією людей різко зріс попит на комунікаційні рішення — як у бізнес-середовищі, так і серед звичайних користувачів. У microsoft вирішили не упускати таку можливість і інтегрували в windows 11 свій фірмовий інструмент teams, що дозволяє спілкуватися з іншими користувачами за допомогою текстових чатів, голосових повідомлень і відеозв’язку. Задумка хороша, тільки от чи вдасться компанії долучити обплетену численними контактами в whatsapp, telegram, viber та інших популярних месенджерах аудиторію до дивовижної для багатьох і аналогічної за функціональними можливостями службі teams — велике питання. Що заважало для вирішення цього завдання задіяти наявний в арсеналі microsoft сервіс skype, який також широко поширений, досі активно розвивається і вдосконалюється компанією? дивний тактичний хід, але керівництву корпорації видніше.

Оцінка 3dnews:коментар: давно очікувана функція, що дозволяє відсікати “непрошених гостей” в автозавантаженні ос.

Деякі програми люблять при установці прописувати свої виконувані файли в списку програм, автоматично запускаються при завантаженні комп’ютера. Windows 11 вміє відстежувати подібні втручання в налаштування операційної системи і попереджає про це користувача. Дуже корисна функція. Правда, за замовчуванням вона чомусь відключена, а для її активації необхідно пройти в меню налаштувань повідомлень. Радимо не відкладати справу в довгий ящик і включити моніторинг автозапуску по при першій же можливості — стане в нагоді.

Оцінка 3dnews:коментар: сумнівне нововведення.

Цікавою, але досить сумнівною з практичної точки зору є функція focus session, присутня в поставляється з windows 11 додатку «годинник». Вона дозволяє користувачеві вибрати завдання з сервісу microsoft to do, встановити необхідну для її виконання кількість часу, запустити плейлист spotify і активувати таймер зворотного відліку. На думку розробників, такий підхід дозволяє сконцентруватися на виконанні завдання, контролюючи час, що залишився, майбутні перерви та інші процеси. Ідея полягає в тому, щоб користувач міг легко організувати часовий період, протягом якого він зосередиться на виконанні будь-яких завдань. Звучить цікаво, але на ділі функція навряд чи виявиться затребуваною у користувачів.

# дюжина з гаком інших нововведень і змін

В операційній системі windows 11 реалізовано чимало і інших функцій, нововведень і технічних доопрацювань. Серед них згадки заслуговують наступні зміни:

 • наявність нічного режиму роботи дисплея, що знижує навантаження на очі при роботі за комп’ютером в умовах тьмяного освітлення;
 • розширені інструменти управління живленням, що дозволяють одержувати докладні відомості про витрату заряду акумулятора і його використання окремими програмами;
 • оновлена екранна клавіатура з розширеними налаштуваннями персоналізації;
 • поліпшені функції вводу даних, нові сенсорні жести і голосові команди;
 • комфортна взаємодія з пристроями з сенсорними дисплеями: при відключенні клавіатури від планшета з touch-екраном система автоматично вибудовує значки і елементи управління далі один від одного;
 • при використанні засобів голосового введення ос тепер самостійно розставляє розділові знаки;
 • можливість встановлювати різні фонові зображення на віртуальних робочих столах;
 • перероблений дизайн інтерфейсу з настройками програмної платформи;
 • розширена підтримка багатомоніторних конфігурацій (система вміє запам’ятовувати розташування вікон на зовнішніх дисплеях і автоматично відновлювати робоче оточення при повторному підключенні моніторів);
 • функція «розумного» регулювання частоти оновлення екрану dynamic refresh rate, в автоматичному режимі коригуюча частоту оновлення дисплея в залежності від поточних робочих процесів користувача;
 • оновлений інтерфейс провідника, отримав інше оформлення меню керування файлами;
 • доопрацьований центр оновлень windows, який став споживати менше трафіку при скачуванні апдейтів;
 • підтримка стандарту wi-fi 6e (при наявності сумісного обладнання), а також протоколу dns over https, шифрувального dns-запити з метою підвищення конфіденційності користувачів при роботі з ресурсами глобальної мережі;
 • оновлений комплект поставляються з дистрибутивом windows 11 додатків (зокрема, видалені internet explorer, 3d viewer, onenote для windows 10, paint 3d і skype, але при цьому доданий інший софт).

Windows 11

⇡# висновок

Підіб’ємо підсумки. З моменту анонса оновленої платформи microsoft постаралася за короткий час по максимуму напхати ос новими функціями, щоб у користувачів не створювалося враження, що windows 11 — це та ж «десятка», тільки в профіль. Чи вдалося компанії досягти поставленої мети?

З одного боку,Продукт дійсно виробляє ефект новизни. Свою роль в цьому відіграють нові дизайнерські рішення в інтерфейсі системи, інше кольорове оформлення робочого столу, інші системні значки і візуальні ефекти, а також розширені можливості windows 11. З іншого-багато чого в платформі зроблено в авральному режимі, «на коліні ” і без уваги до деталей. Про це свідчать урізані функції нової панелі завдань і віджетів, неоднозначне меню «пуск» і відсутність підтримки android-додатків, яку microsoft з помпою анонсувала під час презентації платформи, але так і не впровадила. З випуском windows 11 явно поспішали, але навіщо?

Windows 11 має довгий шлях розвитку і доопрацювань. Є всі підстави вважати, що в найближчі місяці система отримає безліч позапланових великих апдейтів з виправленням помилок і додаванням функцій, які компанія в поспіху не встигла реалізувати. А коли microsoft починає частити з випусками софта, у неї незмінно падає якість продукції, що випускається — все це нам добре знайоме на прикладі windows 10 c її стали носити регулярний характер проблемними оновленнями. І це-найголовніша біда. Залишається тільки сподіватися на те, що вона обійде стороною користувачів операційної системи windows 11, і на поліпшення ситуації в справі розробки по редмондской корпорацією.